Търговия на едро
10 Юни 2008 г., публикувано в Обща
Седмицата започна с отзвука от екстремното спускане по Струма на премиера Станишев, а завърши с младо агне, което му подариха в Генерал Тошево. Геройството на министър-председателя да нагази в цъфналата добруджанска ръж обаче беше помрачено от огромната търговия, която развъртяха бизнесмените на изборите в Сандански.
През седмицата новият главен секретар на МВР откри как да се пребори с корупцията в КАТ. Павлин Димитров заподозря, че проблемите по българските пътища ще отпаднат от самосебе си, ако шофьорите спрат да дават рушвети на катаджиите.
Бодрата смяна в МВР раздаде интервюта, в които убеди широката пътуваща общественост, че подкупното поведение сред пътните полицаи било преекспонирано, а шофьорите спекулирали, като твърдят, че катаджиите им искат рушвет. При рушвета, разясни главният секретар, вина има активната страна – сиреч даващият, а не вземащият.
Докато в Сандански куфарни търговци бродеха за покупка на гласове, в Тутракан БСП отпочна предизборната си кампания за парламентарните избори догодина със събор на поляната, кебапчета, 4000 червени фланелки и любими песни на Веселин Маринов. Лидерът на БСП се извини, че дошъл неподходящо облечен със синя риза, облече червена тениска с надпис Победа и похвали другаря Гущеров, че организирал червен събор, по-мащабен и от баш събитието на социалистите на Бузлуджа. Там, на поляната, Станишев обеща да спечели честно следващите парламентарни избори.
В същото време се разбра, че БСП и Атака искат оставката на шефа на Върховния административен съд Константин Пенчев. Те го атакували, защото си позволил да касира местни избори, за които е доказано, че са купувани и продавани. И се оказало, че съдът посегнал само на места, където „честно” били спечелили представители на двете партии.
През цялата седмица политици и медии подгряваха публиката за голямата изборна търговия в Сандански. „Новинар” алармира, че сутеньори, престъпници и наркотрафиканти организират купуването на гласове за ДПС за изборите в Сандански, където действа системата "Сандък паша".
Премиерът Сергей Станишев пък пое в свои ръце контрола върху следеното и подслушването. Той ще назначава шефа на агенцията по използването на специалните разузнавателни средства, в която ще бъдат обединени досегашните структури ДОИ и ДОТИ. Около тази поправка в Закона за МВР се обединили депутатите от вътрешната парламентарна комисия.
Скандалът на седмицата, разбира се, е новината УЕФА отказа лиценз на ЦСКА за евротурнирите през сезон 2008/2009 година. Решението е окончателно и не подлежи на никакво обжалване от страна на българския клуб. Феновете се разгневиха и заплашиха с линч Александър Томов. Той пък подаде оставка. А Сергей Станишев възложи на Държавната агенция „Национална сигурност” да извърши пълна проверка на собствеността на ЦСКА и пълна ревизия на доходите на цялото ръководство на професионалния футболен клуб. Чак тогава премиерът щял да реши как да помогне на любимия на социалистите отбор, поради цвета на фланелките.
Добре е, че премиерът има доверие на ДАНС, но не знам тази свръх шапка на специалните служби да е и финансов ревизор.
Вестниците през седмицата съобщиха, че министри, депутати и висши държавни чиновници изперкали от стреса и напрежението. Специалисти от четвърти километър им препоръчаха да ядат боровинки за поумняване и да бият гинко билоба. И това съвсем сериозно, без намек за психическото състояние на управляващите.
Вероятно, за да преборят стреса, в който изпаднаха, като чуха, че може да им отнемат свободата да печелят пари и от парламента, и от частни фирми. Причина е решението на кабинета да им забрани хонорарите като лекари, юристи и артисти. Г-жа Надя Антонова от БСП пък предложи в правната комисия, да се отзовават депутати, които висше образование. Било обаче майтап.
С 31,3% е поскъпнал животът в България, съобщиха медиите, а премиерът и икономическият му министър казаха, че цените са ниски, заплатите високи, а инфлацията ниска. Един, видите ли, икономически рай.
Едновременно с протести срещу цените се заканиха да излязат лекари, млекари, превозвачи.
Излезе и проучване, според което две трети от избирателите на БСП искат да са в коалиция с Бойко Борисов. От членовете на ГЕРБ обаче само 28 процента засега скланяли на съюз с кмета, който се афишира като основен опонент на лидера на социалистите.
Експерти от Европейската комисия са разпитвали до къде са стигнали делата срещу бившия шеф на "Топлофикация - София" Валентин Димитров, братята Маргини, както и срещу уволнения зам.-шеф на ГДБОП Иван Иванов.
От Брюксел са се интересували какво се случва с разследванията за убийствата на бизнесмените Емил Кюлев и Илия Павлов, на сочения за контрабандист №1 Иван Тодоров–Доктора, бившата шефка на митница "Горубляне" Шинка Манова.
Оказа се, че и тука никой нищо не знае.
От Европа пък дойде поредната вест: Брюксел ще ни глобява до дупка, докато не въведем спешния телефон 112. И все повече анализатори започнаха да правят изводи, че Европа ще ни бие шута за пусто изхарчените пари, както направи с ЦСКА.
Ще се наложи всички да отидат да работят на митницата. Там не само много места се овакантиха, ами и вестниците информираха широката общественост, че митничари на Калотина изкарват по 5000 евро на ден и то от дребен рекет. За денонощие митничарите правят по 10 000 евро, а месечната им печалба от бакшиши е 600 000 лв. Толкова взимали служителите от най-ниско ниво. Колко ли вземат от високото?!
На дълго чаканите матури Министерството на образованието неприятно се издъни. Написа в изпитния тест загаТка и с печатна грешка показа какво е нивото на просветата у нас. По същото време беше оповестено изследване, според което 50 на сто от българите, отишли да учат и да работят в чужбина, нямат никакво намерение да се връщат в родината.
Обърка се и шефът на фонд Земеделие – изненадващо обяви, че Брюксел размразява парите по САПАРД. На другия ден Брюксел го опроверга и поръка: първо разкритията за кражби, после парите.
Не се разбраха и двама други лидери – Костов и Доган. И двамата хем искат операция Чисти ръце, хем си разменят любимата реплика "Крадецът вика: дръжте крадеца".
После защо поредното проучване показвало, че 90 на сто от българите са с кариеси и болни венци, а всеки трети дори нямал четка за зъби и не си ги миел.
За цената на гласа се говори цяла седмица. Между 300 и 400 лв. стигна таванът за купуване на изборен глас за предстоящия частичен вот в Сандански на 7 юни, писа дори партийният орган на БСП вестник "Дума". Разбрал го от свои източници. В Сандански се говорело, пише вестникът, че Движението за права и свободи щяло да инкасира 700 хил. евро за победа в югозападната община.
Предния уикенд Сергей Станишев също сподели с гражданите на Сандански, че до него достигат обезпокоителни информации за купуване на гласове срещу 70-80 лв. и обеща, че министърът на вътрешните работи ще вземе мерки порочното явление да не придобие застрашителни размери.
Така и приключи седмицата – с купените избори в Сандански и с арест на местен бизнесмен, който си направи коалиция и дори спечели вота. Отърва се с глоба от 2 500 лева, но ис мнозинство в общинския съвет. Няма да е лошо от сега да се обмисли вариант парламентарните избори да се обявят на търг – публичен. Така бизнесът няма да се налага да си прави партия, а ще наддава.