Голяма тайна налегна енергетиката
24 Януари 2008 г., публикувано в Обща
Битките между посредници правят проблемите с Русия
Интервю, публикувано във в. „Труд”, 24 януари 2008 г.
В нашия случай българските граждани бяха подложени на студ и глад от снежното бедствие, а към тях се добави ненавист към властта.
Енергетиката не е само доставка на топло и светло срещу съответната цена. Енергетиката е политика. Показва не само вижданията и способността на управляващите да осигурят стабилност и перспектива на държавата. Показва доколко властта е способна да намали изпитанията пред българските граждани, да ги спасява от беди, нещастия и кризи.
Като цяло по-голямата част от енергийните фирми се справиха.
Но драмата можеше да бъде още по-голяма, ако отчетем „дребните факти”, че държавата като цяло няма подготовка за решаване на каквито и да било кризи в България. Заедно с хаоса, предизвикан от природните бедствия, настъпва още по-голям хаос в институциите. Всеки действа поединично или най-често чака друг да се намеси. В резултат на тоталната липса на организация и взаимодействие, поединично се спасяват и хората.
Това се случва непрекъснато през последните две години – всеки път едно и също. Това правителство сигурно ще остане в историята като правителство на бедствията. Не казвам, че министрите ги предизвикват и слава Богу, че нямат такива правомощия. Но още в първите месеци на правителството имаше потоп. За съжаление, то не се поучи от първия си провал и продължи да повтаря грешките. И видяхме как един сняг може да блокира цялата страна и да докара столицата до колапс.
А особено в енергетиката това води до драматични сривове. Ако тези по върховете демонстрират незаинтересованост от общественото мнение, хората спират да вярват, че има смисъл да си плащат сметките за енергийните услуги, които получават. Доверието на потребителите е като доверието на избирателите, само дето не можеш да си го купиш еднократно на избори. Трябва да го печелиш всеки ден. Хората нямат желание да си плащат сметките, когато не са убедени, че получават качествена услуга, но най-вече когато не вярват, че цената е справедлива.
Целият въпрос в българската енергетика е да има обществен дебат и да има обществено чувство, че цените, които плащаме за топлоенергия и за електроенергия са справедливи. А за да стане това, трябва да е ясно как са постигнати тези цени, какво са направили политиците, за да защитят интересите на гражданите, каква цена плаща страната, колко професионално и отговорно са водени преговорите, какви компромиси са направени, каква перспектива е постигната.
Цените винаги ще бъдат за някого високи, за някого ниски. Въпросът е мнозинството от българите да вярваме, че цените са справедливи. И че не плащаме скъпо за липсата на далновидност и професионализъм, че не плащаме сметката на политическата корупция.
- Защо?
- Кои са според вас най-значимите външни фактори?
- Как си обяснявате това забавяне?
Това е: враг № 1 на българския енергиен сектор от две години е голямата тайна. Министерството на енергетиката съвсем заприлича на МВР. Всичко е тайна, после се оказва, че всякакви хора са бъркали в чекмеджето с тайните. Периодично избухне някой шумен скандал, обвинени биват тъмните сили, гръмне някой дребен бушон. Това няма да доведе до нищо добро.
Иначе, българската енергетика ще бъде по-силна, ако се вгледаме в състоянието на всяко енергийно предприятие, в неговите активи и перспективи. Всички знаят, че енергетиката може да има перспективи и да бъде конкурентноспособна, ако влага средства и в екологични мероприятия.
- България пристъпи към либерализация на електроенергийния си пазар. Как се справи страната ни?
- Трябва да се справи. Това е в полза на крайните потребители. Аз съм оптимист.
- В други страни либерализацията на пазара на ток доведе до превръщане на електроенергията в борсова стока и до постигането на пазарни цени.
- Тя е направена по европейската директива за либерализацията на пазара.
- Задачата на българската енергетика е да задоволява всички местни потребности и да продава в чужбина.
- В момента изглежда балансът се покрива на ръба.
- Проблеми се случват. Частната ТЕЦ „Варна” например не е щастлива, че трябва да продава само в България, а би могла да изнася много по-скъпо. Това също е проблем на либерализацията.
- Има още два енергийни проекта, които в коментарите преди посещението на Путин у нас се люшкат между „Осанна!” и „Разпни го!” Това са нефтопроводът Бургас-Александруполис и газопроводът „Южен поток”.
- Към днешна дата, поради липсата на мотивирани и ясни публични аргументи от страна на правителството, заради необяснени на разбираем език ползи и вреди от реализацията на тези два проекта, в общественото съзнание битува мнението, че тези два проекта са ни „натрапени” от Русия, че се правят само заради „прищевките” на проруски настроени политици, без да има обществен дебат и да е чуто мнението на обществото. Ето например в Бургас има насрочен референдум за 17 февруари, за съжаление със странна формулировка на въпроса, но на всички е ясно, че става дума „за” или „против” петролопровода. Аз, ако бях министър, нямаше да предприема никакъв ход, преди да чуя мнението на бургазлии. А пък и детайлите, станали известни напоследък, ме превърнаха в противник на този проект.
- А що се отнася до „Южен поток”?
На този фон проектът НАБУКО продължава да изглежда по-реалистичен и перспективен.
- Трябва ли българската страна да настоява за участие в собствеността върху тръбата?
- Но има и мнозина западноевропейски политици, които виждат в руските тръби гаранция за по-голяма енергийна сигурност. Така е в Германия, в Италия, в Гърция. Е.ОН и „Газпром” например размениха активи.
- Да има и такива западни политици, но напоследък те не се радват на голямо влияние в собствените си държави. Въпросът е тръбопроводите да не водят до едностранна зависимост. Затова, когато тръбите се изграждат, държавите и компаниите трябва така да са се договорили, че никой да не се чувства ощетен. Пак говорим за справедливост. В енергетиката, когато няма справедливост, има зависимост. Когато има зависимост, има монопол. А когато има монопол, цените са нечестни. Тогава никой не иска и да ги плаща, и пазарът може да се срине, а с него и държавата.
- Това е едно от възможните решения. Вероятно ще бъде по-доброто, но трябва да се знае, че „Булгаргаз” де факто е собственик, заради огромните вземания, които има да събира от топлофикация.
- Какво повече може да направи частният собственик?
- Може да подобри услугата и да убеди гражданите, че на конкурентния пазар предоставя по-качествена услуга на по-ниска цена от останалите. Ако не ни топли „Топлофикация София”, ще ни топли ЧЕЗ или „София газ”. Ако има нов собственик на „Топлофикация София”, той трябва да има преди всичко конкурентна стока пред ЧЕЗ и „София газ”.
- При какви резултати бихме могли да кажем, че посещението на Путин у нас е било успешно за българската страна?
- Само по себе си посещението на руския президент е успех за България. То ще бъде предавано от медиите по цял свят и това е великолепна реклама на България. И маорите в Нова Зеландия ще разберат, че има една държава, която е достатъчно важна, че руският президент, мъжът на годината на сп. „Таймс”, е посетил.
- Може пък хубавата стока сама да се хвали?
- Когато се касае за конкретни договори, дяволът се крие в детайлите. Знаете ли кой е най-големият проблем на българо-руските енергийни отношения?
- Наличието на много посредници и тяхната роля в политиката между двете държави. Често през годините забелязвахме странни битки за пренареждане на тези посредници. И аз – в краткото време, през което бях министър, пледирах големите руски енергийни компании да имат свои официални представителства в София. Да се знае конкретното име на официалния представител на „Газпром”, например.
- Първия процес, за който твърдите, не съм го забелязал и не мога да го коментирам. По втория фактите са простички – 16 човека напуснаха или бяха изгонени от парламентарната партия НДСВ.
- Това сигнал за изчезването на НДСВ от политическата сцена ли е?
- Бъдещето на НДСВ в много голяма степен зависи от ходовете, думите и намеренията на неговия лидер Симеон Сакскобургготски. Зависи от хората, които са останали в НДСВ.
- От което следва, че правителството ще изкара пълния си мандат?
- Сламени хора не правят политика и не могат да свалят което и да е правителство.
cmnppafl
04 Февруари 2010 г., 21:38 часа
SigtF2 <a href="http://uoemhvhkwdnf.com/">uoemhvhkwdnf</a>, [url=http://kyjpgnlggvvs.com/]kyjpgnlggvvs[/url], [link=http://cpntmdqmmyhp.com/]cpntmdqmmyhp[/link], http://jvgvcemwdqhf.com/